Yıllardır Beklenilen Oyun : Cyberpunk 2077

Yıllardır Beklenilen Oyun – Cyberpunk 2077
Okuma Süresi:2 Dakika, 54 Saniye

Cyberpunk 2077 ilk olarak 19 Ekim 2012 tarihinde 18 saniyelik bir video ile duyuruldu. Daha sonra 10 Ocak 2013 tarihinde yeni bir video ile bir tanıtım videosu yayınlandı. Ancak bu videoda da nasıl bir oyunla karşılaşacağımız net olarak belli değildi. 11 Haziran 2018 yılında oyunla ilgili ilk resmi fragman yayınlandı. Oyun 2077 yılında geçmektedir. Teknolojide çok büyük ilerlemeler sağlanarak insan vücudu yarı robotik hale gelmiştir. Dış görünüş robotik olmasa bile insanların vücutlarında yanmaya dayanıklı deri, güçlendirilmiş kemik sistemi ve bir çok siber donanım bulunmaktadır.

Yıllardır Beklenilen Oyun - Cyberpunk 2077

27 Ağustos 2018 tarihinde 48 dakikalık bir oyun videosu yayınlandı ve izlediğimiz bu videoya göre grafik kalitesi çok güzeldi. Oyunu sabırsızlıkla bekliyorduk. Oyun çıkış tarihi sürekli ertelendi ve 10 Aralık 2020 tarihinde piyasaya sürüldü. Cyberpunk 2077 piyasaya çıkmasıyla birlikte bir çok oyuncudan olumsuz yorum aldı. Oyunda çok fazla FPS(Frame Per Second) kaybı yaşanıyordu. Özellikle PlayStation kullanıcıları bu oyunu oynayamadı ve PlayStation uygulama mağazasından oyun kaldırıldı.

Stabilite sorunu haricinde oyun içerisindeki yapay zeka kısmı da problemliydi. Arabayla yol kenarında durduğunuzda diğer arabalar yanınızdan geçmek yerine sizin hareket etmenizi bekliyordu bu durumu güncelleme ile düzelttiler. Ayrıca oyun içerisindeki mantık hatalarını saymakla bitiremem ancak oyunu hikaye açısından incelersek; güzel bir konusu olduğunu söyleyebilirim.

Oyun 2077 yılında Night City isimli kurgusal bir şehirde geçiyor. Oyundaki ana karakterin adı “V”. Oyunun en başında karşımıza üç hayat yolundan birisini seçmemiz için seçenekler sunuluyor. Göçebe, sokak çocuğu ya da şirketçi. Göçebe olarak yaşayan V, şehir dışındaki klanından ayrılarak ilk kez büyük bir şehre taşınır; sokak çocuğu olarak V, hayatını sokakta geçirdikten sonra araba çalmasıyla yolu Night City’ye düşer; şirketçi olarak V, amirinin beceriksiz güç oyunları nedeniyle Arasaka Şirketi’ndeki işinden kovulur. İlk iki hayat yolunda V, Jackie Welles’le yeni arkadaş olurken şirketçi hayat yolunda Welles ile eski bir arkadaşlığı bulunmaktadır. Oyunda bu şekilde üç farklı başlangıç noktası vardır ancak ana hikayenin akışına bir etkisi bulunmamaktadır. Yalnızca oyuna farklı bir noktadan başlayarak devam etmektesiniz.

Oyunda ana görevlerin haricinde birçok yan görev bulunmakta. Yan görevler ana hikayeye çok etki etmese de yan görevlerin de kendilerine ait hikayeleri bulunmakta. Bu da oyunun hikayesini bir nebze geliştirmektedir. Yan görevleri yapmadan da oyunu bitirmeniz mümkün tabii ki ama bana göre bir şeyler eksik kalır.

Johnny Silverhand

Oyun fragmanlarında gösterilen Johnny Silverhand karakterini Matrix ve John Wick filmlerinden tanıdığımız Keanu Reeves canlandırmaktadır. Oyunda bu karakter 2023 yılında ölmüştür ancak karakterin benliği dijital bir şekilde korunmuştur. Bu dijtial benlik oyun içerisinde yaptığımız bir görev sonrasında, ilk görevlerden biri bu, bizim yönettiğimiz oyun karakterinin beynine yerleşmekte ve biz de bundan kurtulmak için oyuna devam etmekteyiz. Oyunun bir çok farklı sonu var. Ya bu dijital benlik tamamen bizim benliğimiz olarak vücudu ele geçirecek ya da onu tamamen silerek oyunu bitireceğiz. Oyuncunun tercihine kalan bir durum.

Aynı beden de iki farklı benlik; Johnny Silverhand ve V. Bu iki karakter ilk zamanlarda birbirlerine düşman gibiyken, doğal olarak düşman olurlar birinin sizin bedeninizi ele geçirmesi durumu kabul edilir gibi değildir, oyun ilerledikçe iyi anlaşan iki arkadaş gibi olmaya başlarlar.­ Ayrıca oyunda 2023 yılından Johnny Silverhand karakterini yönettiğimiz bir bölüm de var. Burada bildiğimiz Keanu Reeves karakteriyle oynuyoruz, silah hakimiyeti ve kullanımı tam bir John Wick havasında olmuş. John Wick filmini de izlemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Cyberpun 2077 Türkçe altyazı desteği ile birlikte piyasaya çıkarıldı. Altyazı çevirisi 23 Studios isimli bir Türk firması tarafından yapılmış. Bazı yabancı kelimelerin tam olarak Türkçe karşılığı olmadığı halde oyun içerisinde aynı anlama gelebilecek kelimeler yerleştirerek gayet başarılı bir çeviri yaptıklarını düşünüyorum.

Oyunun hikayesiyle ilgili detay vermeden anlatmaya çalıştım. Fırsatınız olursa oynayarak bu hikayeyi sizin yaşamanızı tavsiye ederim.

 

Yazar Hakkında

Cryptograph

Biraz yazılımcı, biraz sistemci, biraz da elektronikçi bir teknoloji bağımlısı.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Kazan ve Kepçe Sındı Nemçe Önceki içerik Kazan ve Kepçe Sındı Nemçe
Kemikler Üzerine İnşa Edilmiş Şehir ST. Petersburg Sonraki içerik Kemikler Üzerine İnşa Edilmiş Şehir ST. Petersburg

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Hesaplarımız