SOSYAL MALİGNİTE

SosyalMalignite
Okuma Süresi:2 Dakika, 3 Saniye

Sosyal Medya Sizi Hasta Edebilir mi? Facebook ve diğer sosyal medya sitelerinde çok fazla zaman geçirmenin depresyona ve yalnızlığa yol açabileceği doğru mu?

Yıllar boyunca bir dizi çalışma , sosyal medyanın sık kullanımının özellikle gençler arasında kaygı, depresyon, “FOMO” (kaçırma korkusu) ve zorbalığın yanı sıra diğer olumsuz duygu ve davranışlara yol açabileceğini göstermiştir.

Pennsylvania Üniversitesi’nden Aralık 2018’de yayınlanan en son araştırma, sosyal medyada zaman sınırlamasının bir grup üniversite öğrencisinde depresyon ve yalnızlığı azalttığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, bu gençler arasında sanal alemde en popüler üç platform olan Facebook, Snapchat ve Instagram’da kesintinin ruh sağlığı üzerindeki etkisini incelemek için 143 lisans öğrencisini işe aldı. İlk olarak, araştırmacılar her katılımcının ruh halini ve refahını değerlendirdi. Daha sonra katılımcıları olağan sosyal medya davranışlarını sürdürmeleri veya üç platformun her birinde günlük süreyi 10 dakika ile sınırlamaları için rastgele atadılar. Gençlerin sosyal medyada fiilen geçirdikleri süre takip edilirken, katılımcılardan sosyal medyayı kullanmaktan tamamen vazgeçmeleri istenmedi; araştırmacılar bunu gerçekçi olmayan bir hedef olarak gördü.

Üç hafta sonra, araştırmacılar deneklerdeki anksiyete, depresyon, yalnızlık ve FOMO oranlarına baktılar. Baş araştırmacı, psikolog Melissa G. Hunt, Ph.D. sosyal medyayı normalden daha az kullanmanın hem depresyonda hem de yalnızlıkta önemli düşüşlere yol açacağı sonucuna varmıştır. Bu etkiler özellikle çalışmaya geldiklerinde daha depresif olan kişiler için belirgindi. Beklenmedik bir fayda: Her iki gruptaki katılımcılar, üç hafta sonra daha az FOMO ve anksiyete bildirdiler, bu da araştırmacıların kendi kendini izlemeden kaynaklanabileceğini öne sürdü.

Çalışma, sosyal medya platformlarında geçirilecek en uygun zamanı veya bunları kullanmanın en iyi yolunu belirlemese de, Dr.Hunt mevcut kullanımın sınırlandırılmasının sosyal karşılaştırma fırsatlarını azalttığını söyledi. Bazı mevcut literatürün sosyal medyanın muazzam miktarda karşılaştırmayı teşvik ettiğini öne sürdüğünü belirtti ve “Başkalarının hayatlarına, özellikle Instagram’a baktığınızda, herkesin hayatının sizinkinden daha kötü veya daha iyi olduğu sonucuna varmak kolaydır” dedi. Dahası, tıklama tuzağı sosyal medyaya kapılmakla meşgul olmadığınızda, aslında hayatınız hakkında daha iyi hissetmenizi sağlayacak şeylere daha fazla zaman harcıyorsunuz. Bu çalışmadan, bulguların diğer yaş grupları için geçerli olduğunu varsayamayız.

17-27 yaşları arasındaki 118 genç kadının katıldığı bir başka araştırmada, katılımcılardan daha çekici buldukları birinin gönderisiyle etkileşime girmeleri istendiğinde, daha sonra kendileri hakkında daha kötü hissettiklerini buldu. Araştırmanın yazarı, Kanada York Üniversitesi’nden psikolog Jennifer Mills, bu genç kadınların çalışmaya katılmadan önce kendileri hakkında kötü hissetmelerine rağmen, ortalama olarak “görevi tamamladıktan sonra hala daha kötü hissettiklerini” söyledi.

Uzun zamandır sosyal medya zamanını sınırlamanın ve çocuklarınızın çevrimiçi olarak geçirdiği zamanı tartışmanın, izlemenin ve – gerekirse – sınırlamanın önemli olduğunu düşündüm. Onların ve sizin zamanınızın çoğunu insanlarla samimi ve destekleyici ilişkiler geliştirmeye ve sürdürmeye harcadığınızdan emin olun.

Yazar Hakkında

Fatih Ok

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Çocuklarda Ekran Bağımlılığı Önceki içerik Çocuklarda Ekran Bağımlılığı
Kazan ve Kepçe Sındı Nemçe Sonraki içerik Kazan ve Kepçe Sındı Nemçe

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Hesaplarımız