Mavi – Pembe Sorunsalı

Okuma Süresi:1 Dakika, 40 Saniye

Havalar soğumaya başladı. Kışa geçiş dönemlerini yaşadığımız bugünlerde kışlık kıyafet alışverişleri herkes gibi benim için de bir ihtiyaçtı. Ürünler arasında dolaşırken dikkatimi çeken renk ayrımı, bu konuyu merak edip araştırma isteği uyandırdı. Neden erkekler için mavi, kadınlar için pembe?

Eski çağlarda ve semavi dinlerde renk ayrımının bu kadar fazla olmadığını fark ettim. Hatta ava çıkan, savaşlara katılan erkeklerin kırmızı rengi daha çok tercih ettiklerini gördüm. Napolyon’un kırmızı üniforması gözünüzde canlanmıştır. İngiliz ordusunun kırmızı üniformaları. Antik Yunan filmlerinde kralların kırmızı pelerinleri gücü ve asaleti temsil ediyordu. Kırmızının bir tonu olan pembe renkte elbette çokça tercih ediliyordu. Mavi renk ise Hristiyanlıkta Hz. Meryem’i temsil etmiştir. Günümüze yaklaştıkça 1900’lü senelerde kadın ve erkekler için net bir renk ayrımı yoktu. Kimyasal boyalar olmadığı için renkler hızlıca soluyordu. Bu nedenle insanlar genellikle beyaz rengi tercih ediyordu. Özellikle çocuklar için cinsiyet ayrımı olmadan kullanılan renk beyazdı.

Sanayi devriminden sonra bu durum değişmeye başlıyor.  Kapitalist düşünce ile 1918 yılında bir dergide “Erkekler için PEMBE, Kadınlar için MAVİ.” sloganı ile ilk ayrıştırmalar başlıyor. Günümüzün tersine erkekler için pembe renk, kadınlar için mavi renk ön plana atılıyor. Tarihte ilk defa net bir şekilde cinsiyet ve renk ayrımı yapılıyor. Bu durum 1940’a kadar devam ediyor.

Sonrasında ise durum tersine dönüyor:  “Erkekler için MAVİ, Kadınlar için PEMBE.”

Bunun temel sebebi Alman Nazi düşüncesiydi. Eşcinsel erkekler o dönem toplama kamplarına alındı. Toplama kamplarında eşcinsel erkeklere verilen üniformalarda yer alan pembe üçgen (Rose Winkel) işareti sebebiyle Nazi ordusu kırmızı renkler yerine mavi renkte üniformalar giymiştir. Mavi rengin erkeksiliği temsil ettiği düşüncesi öne çıkmıştır. Orduya özenen aileler erkek çocuklarına mavi tonlarında kıyafetler giydirmeye başlamışlardır.

Kadınlar için pembe rengin başlangıcı ise Amerika 34. Başkanının eşi Mamie Eisenhower’in “Pembe Saray” sloganı, Audrey Hepburn’un “Pembe düşün!” sloganı ve Kennedy’nin eşi Jacqueline Lee Bouvier Kennedy’nin Time dergisinde pembe bir kıyafet ile kapak oluşu kadınlar üzerinde pembe rengin kullanılmasını sağlamıştır.

Renkler arasında eşitlik düşüncesiyle ortaya birtakım düşünceler atılmış olmasına rağmen bu cinsiyetçilik günümüze kadar devam etmiştir. Bu sebeple çok beğendiğim pembe sweatshirt’ü alamıyorum.

Yazar Hakkında

Abdullah Boz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Önceki içerik KİMLİĞİMİZİN İZİNDE; OSMANLI MEZAR TAŞLARI
Sonraki içerik Anlaşılamamış Bir Lider Olarak Atatürk

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Hesaplarımız