İnan, Çalış, Başar

Okuma Süresi:2 Dakika, 12 Saniye

NEDEN BAŞARILI OLAMIYORUM ?

   Bu yazımda sizinle neden başarılı olamadığımızı konuşacağız. Sizde benim gibi planlar yaptınız, hayaller kurdunuz ve uyumaya devam ettiyseniz dünyama hoş geldiniz. Kendime sıkça sorduğum ve cevabını çok geç bulduğum bir sorudur bu. Merak etmeyin yanıtlayacağım. Ondan önce şu soruları cevaplamamız gerekli:

• Öz disipline sahip miyim?

• Kendimi ne kadar seviyorum?

• Yaşadığım hayattan memnun muyum?

  Unutmayın günümüzde herkesin imkanı var. İnternet gibi teknolojiye ulaşabiliyor olmamız bulunmaz bir nimet. Öğrenmek istediğin, eksik hissettiğin bir konuyu dakikalar içerisinde öğrenmiş oluyorsun. Sorduğum soruların detaylı cevaplarını araştırarak bulabilirsiniz.

ÖZ DİSİPLİNE SAHİP MİYİM ?

  Başkaları tarafından size ne yapacağınız söylenmeden kendinizi kontrol altına alıp düzenli ve planlı çalışabiliyorsanız tebrik ederim, elbet başarılı olacaksınız. Disiplinsiz ve tembelseniz başarılı olmayı unutun. Başarı istiyorsanız disiplin sizin en yakın dostunuz olmak zorunda aksi takdirde erteler ve unutursunuz. Öz disipline sahip değilseniz katı kurallar koymayın. Erken kalkamıyorsanız kendinizi sabahın köründe uyanmak için yormayın. İlk olarak saat 10’ da kalkıyorsanız alarmınızı 9:30’ a kurmalısınız. Disiplin bir gecede oluşmaz. Alışkanlık haline gelmesi için zamana ihtiyacınız var. Büyük bir duvar örmek için küçük tuğlalar koymanız gerekir. Disiplinli olmak için bir hedef belirleyin, program yapın. Gideceğiniz noktayı belirledikten sonra rotanızı çizersiniz. Hedef ile disiplin, ok ve yay gibidir biri eksik olursa diğeri yetersiz kalır.  

KENDİMİ NE KADAR SEVİYORUM ?

  Bu soruyu kendinize sorun ve gözlerinizi kapatıp kendinizle birkaç dakika konuşun. Bu sizi deli değil bilge yapar emin olabilirsiniz. Yıllar sonra mutlu, rahat ve huzurlu bir hayat yaşamayı herkes ister ama kendini seven insanlar bunu başarabilir. Kendinizden nefret etmek istemiyorsanız bu soruyu cevaplayın. Kendinizi sevmek için çaba gösterin. Fiziksel olarak beğenmiyorsanız spor yapın, manevi olarak beğenmiyorsanız okuyun ve ilgi alanlarınıza yönelin. Hayat uzun bir yol ise sizde arabasınız. Kendinize iyi bakmalısınız. Biraz bencil olmalısınız. Olumlu bir bencillikten bahsediyorum, benim dışımda herkes ölsün demiyorum. Unutmayın kendini seven yaşamayı da sever. Yaşamayı sevdiğiniz takdirde gerisi pamuk ipliği gibi gelecektir.

YAŞADIĞIM HAYATTAN MEMNUN MUYUM ?

  Hedef koymak ve planlama yapmak için sorulması gereken sorulardan biridir. Sizi tatmin edecek bir hayat standardı belirleyin aksi halde depresyon kaçınılmazdır. Bunalım dolu yıllar yaşamak istemiyorsanız hemen kendinizi sorgulamaya başlayın, gerekli cevapları alın ve planlamanızı yapın. Kariyer değiştirmek istiyorsanız durmayın. Başarılı olmak istiyorsanız çabalayın. Hedefinize zaman ve emek verdikçe gerçekleşecektir. Belirlediğiniz hedef ulaşılabilir olmalı ve mantıklı olmalı. Böylelikle beyninizi de ikna etmiş olacaksınız. İstediğiniz ve ikna olduğunuzda başarı kaçınılmazdır. Kendinizi gazlayın veya zorunda hissettirin. Kendinize telkinlerde bulunun. Konfor alanınızdan çıkın. Özgüven eksikliğiniz varsa kalabalık ortamlarda konuşun, yeni insanlarla tanışın, araştırma yapın. Göreceksiniz ki potansiyelinizin sınırını sadece siz belirliyorsunuz. Olumsuz düşünüyorsanız nedenine odaklanın. Eğer bir şeyi yapamıyorsanız o konuda bilgi, tecrübe ve maddi olarak eksiksinizdir. Eksiğinizi tamamlamakta sizin elinizde. İnsan kendi bataklığına saplandığında kimse el uzatmaz. Unutmayın ki bataklığa saplandıysanız okaliptüs olmanız, boşluğa düştüyseniz kanat çırpmanız gerekir.

Yazar Hakkında

Abdullah Boz

Happy
Happy
50 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
50 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Yapay Sinapslar ve Yapay Zeka Önceki içerik Yapay Sinapslar
Adaşım Sonraki içerik Adaşım

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Hesaplarımız