Matrix 4 Nasıl Bir Film Olacak? – Fragmandan Gördüklerimiz

Matrix 4 - Neo
Okuma Süresi:2 Dakika, 17 Saniye

Matrix serisi uzun bir aradan sonra 4. filmi ile karşımıza çıkacak. Daha önceki yazımda Matrix serisinin ne anlatmak istediğinden bahsetmiştim. Matrix, arkasında derin bir felsefenin barındığı bir aksiyon filmi. İlk üçlemede Morpheus rolüyle karşımıza çıkan Laurence Fishburne Matrix 4 filminde yer almamakta.

Üçüncü filmde makineler ile bir anlaşma sağlanmıştı, Neo ve Trinity ölmüştü. Yeni çıkacak olan filmde bu iki karakteri de canlı olarak görüyoruz ve ikisi de birbirini hatırlamıyor. Buradan şunu anlayabiliriz “makineler insan vücudunu o kadar iyi biliyor ki Trinity ve Neo’yu ölümden kurtarmış ya da diğer bir ihtimalle bu ikisini dijital olarak Matrix ortamına aktarmış. Ancak fragmanın sonunda duyduğumuz cümle ile bu ihtimal ortadan kalmış oluyor.

Matrix 4 fragmanında dikkatimizi çeken ayrıntılara değinmek istiyorum

İlk üçlemede filmin renk tonları yeşilimsiyken bu filmde daha canlı renkler karşımıza çıkıyor. Thomas Anderson’ı (Neo) bir psikiatristle konuşurken görüyoruz. Matrix evreninde psikiatristler gerçekliğe yaklaşmakta olan insanları tekrar simulasyon ortamına yönlendirmek için Matrix ajanlarıyla birlikte çalışırlar. İlk gördüğümüz bu sahnede Neo “Sadece rüya olmayan rüyalar görüyorum” diyor. Buradan anladığımız Neo karakteri yeniden Matrix ortamına sokulmuş ve Neo olduğunu hatırlamıyor. Ancak geçmişine dair rüyalar görüyor. Daha sonra bir yerde Trinity ile karşılaşıyor selamlaşıyorlar Trinity “Daha önce tanışıyor muyuz?” sorusunu soruyor, anlaşılan Trinity de tekrar Matrix ortamına sokularak geçmişi unutturulmuş. Thomas Anderson’ı mavi hapları içerken görüyoruz. Gördüğü psikolojik tedavi için kendisine bu mavi hapları veriyorlar anlaşılan, ilk filmde kırmızı hapı alarak Matrix’in dışına çıkmıştı.

Sonraki sahnede bir kafe ortamında gözlüklü birisinin “Alice Harikalar Diyarında” kitabını tuttuğunu görüyoruz. Bu kişi büyük ihtimalle yeni kahin ve büyük ihtimalle üçüncü filmde yer alan Sati isimli çocuk.

Daha sonra ilk filmde gördüğümüz sahneye benzer bir şekilde kendisine kırmızı ve mavi haplar “Uçma vakti” denerek sunuluyor. Bu hapları Morpheus’un genç haline benzer bir karakter veriyor ancak bu karakterin adı hakkında bilgi paylaşılmamış. Neo burada kırmızı hapı seçiyor ve kolunda tavşan dövmesi olan bir karakter çıkıyor. Bu karakterin adı belirtilmemiş ancak karakteri Iron Fist dizisinde de gördüğümüz Jessica Henwick canlandırıyor. Burada Neo’ya “Gerçeği istiyorsan peşimden gelmen gerek” diyerek ilk filmdeki “Beyaz tavşanı takip et” sahnesine gönderme yapılıyor. Daha sonra yine kurşunları durdurduğunu görüyoruz, bir  füzeyi yönlendirdiğini görüyoruz ve çeşitli aksiyon sahnelerini görüyoruz. En sonda ise Neo’nun biriyle konuşmasını görüyoruz “Bunca yıldan sonra her şeyin başladığı yere dönmek. Matrix’e dönmek” dediğini duyuyoruz ve fragman bitiyor.

Filmi merakla bekliyorum ancak fragmanı izlediğimde bende pek büyük bir heyecan uyandırmadı. Fragmanda John Wick havası vardı biraz. İlk üç Matrix filminde güzel bir felsefe vardı, çıkacak olan son filmde de aynı felsefeyi koruyacaklar mı yoksa bunun dışına mı çıkılacak herhangi bir fikrim yoktur ancak ilk üç filmdeki felsefenin dışına çıkılması bu serinin efsaneliğine büyük bir gölge düşürecektir benim şahsi görüşüm.

Eğer fragmanı izlemediyseniz aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

İyi seyirler dilerim.

Yazar Hakkında

Cryptograph

Biraz yazılımcı, biraz sistemci, biraz da elektronikçi bir teknoloji bağımlısı.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Önceki içerik Katil Olan Teknoloji mi İnsan mı?
Sonraki içerik FELAKET

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Hesaplarımız