Matrix Resurrections Beklentileri Karşıladı mı?

Matrix Resurrections Beklentileri Karşıladı mı?
Okuma Süresi:1 Dakika, 53 Saniye

 Matrix serisinin dördüncü filmi “Matrix Resurrections” vizyona girdi. Ancak film beklenileni karşıladı mı?

Bu yazı filmle ilgili spoiler içermekte o yüzden filmi izlemeden okumanızı tavsiye etmiyorum.

Üçüncü filmin sonunda Neo ve Trinity’nin ölümünü görüyorduk, makinelerle bir anlaşma yapılıyordu ancak savaş sonlanmıyordu.

Dördüncü filmde, geçmişe dönük çok sahne gösteriliyor. Bazı makineler insanların tarafına geçmiş bazı makineler enerji sorunları yaşadıkları için kendi aralarında savaşmaya başlamış. Kendi aralarında savaşan makinelerle ilgili Niobe’nin aşağıdaki görseldeki anısı yalnızca 4 saniye gösteriliyor; ancak daha fazla detay bulunmuyor. Böyle bir olayın daha detaylı bir şekilde işlenmesini beklerdim.

Matrix Resurrections

Bu filmde Matrix ortamındaki programların gerçek dünyaya “paramanyetik salınım” adını verdikleri bir yöntem ile geçiş yapabildiklerini görüyoruz. Bu programlar da aynı insanlarda olduğu gibi mavi hapı alarak uyanışı seçmektedir. İlk seriden tanıdığımız Morpheus makinelerle anlaşma yapılması sonrasında Zion’u yönetmeye başlamış ve sonrasında hayatını kaybetmiştir. Yeni filmde ise gördüğümüz Morpheus karakteri; Neo’nun yeni Matrix içerisinde kendi yazdığı bir program olarak karşımıza çıkıyor.

Neo ve Morpheus

Matrix Resurrections filminde Zion isim değiştirerek IO adını almış. IO yönetimi Niobe’de ve Zion’a göre çok daha gelişmiş bir yerleşim kurmuş.

Yeni Matrix’te mimar ve kahin yoktur. Bunların yerine Analist isimli program bulunuyor. Analist fragmanda karşılaştığımız Neo ile konuşan psikolog. Analist, arzu ve korkunun kodlarının aynı olduğunu ve bu şekilde yeni Matrix sistemini oluşturduğunu; ve buna bağlı olarak da Neo ve Trinity’yi birbirine yakın ama ulaşamayacağı mesafelerde tutarak enerji ihtiyaçlarını çözdüğünü söylemekte. Bu iki kişinin makinelere vermekte olduğu enerji yeni Matrix versiyonuyla birlikte oldukça yüksek.

Filmin ilk yarısı Neo’yu ikinci yarısı ise Neo’nun Trinity’yi uyandırmaya çalışmaları ile geçiyor. İlk serinin yapıldığı yıllarda bulunan teknoloji ile şimdiki teknolojiyi karşılaştırınca, yeni filmin grafik seviyesi eskilerine göre çok basit kalmış. Ayrıca çoğu kişinin beğenmemesinin başlıca sebebi daha yeni bir şey görmek istemeleriydi. Ancak gördüğüm kadarıyla film anlatmak istediği hikayenin dışına çıkmamış. İlk serinin yapıldığı yıllarda bulunan teknolojiye göre filmde anlatılmak istenen izleyenler için çok büyük sükse yaratmıştı. Ancak verilmek istenen mesaj tam olarak günümüzde olmasa bile yakın gelecekte teorik olarak mümkün olabileceği için çoğu izleyicinin beklentisini karşılamadı.

Ayrıca Filmle ilgili bir de şöyle bir bilgi vermek istiyorum;

Warner Bross 4. filmin yapımı için Wachowski kardeşlere geliyor Wachowskiler bu teklifi reddediğinde ise “Siz olsanız da olmasanız da bu filmi yapacağız” diyorlar. Hal böyleyken Lana Wachowski film başkasına gitmesin diye kendisi üstleniyor yönetmenliği. Film içerisinde de bu duruma göndermede bulunuyor.

Yazar Hakkında

Cryptograph

Biraz yazılımcı, biraz sistemci, biraz da elektronikçi bir teknoloji bağımlısı.
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Önceki içerik Çılgınlığın Eşiğinden Düşen Bir Dahi: Vincent Van Gogh
Gençlerin Yurtdışı Hayali Sonraki içerik Gençlerin Yurtdışı Hayali

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Hesaplarımız