Çocuklarda Ekran Bağımlılığı

Çocuklarda Ekran Bağımlılığı
Okuma Süresi:1 Dakika, 14 Saniye

  Sizler çocukların uzun süre ekrana maruz kalmalarının “Otizm” belirtilerine neden olduğunu biliyor muydunuz? Bir düşünün, çocuğunuz otizm sendromuna sahip değil ama öyleymiş gibi davranıyor.

  Nedir bu ekran bağımlılığı?

 Ekran bağımlılığı, çocuğun televizyon, telefon, tablet ve bilgisayar gibi ekranlara yaşının gerektiği sınırdan uzun süre maruz kalmasıdır. Bu duruma maruz kalan çocuğun gelişim alanlarında gerileme görülme olasılığı çok yüksektir.

  Uzun süre ekrana maruz kalan çocuklar, şiddete meyilli ve kendini ifade edemeyen çocuklar olurlar. Ayrıca bu durum çocukta “uyaran eksikliği” görülmesine neden olur. Bu da otizm sendromu ile benzerlikler gösterir.

 Peki çocukta ekran temasını nasıl kullanmalıyız?

  Öncelikle okul öncesi dönemde her çocuğun dikkat süresinin yaşı kadar olduğunu bilelim. Örneğin 4 yaşında ki okul öncesi döneminde ki bir çocuğun en yoğun dikkat verdiği süre 4 dakika civarıdır. Çocukların dikkat süreleri ile ekrana olan bağımlılığı maalesef ters orantılıdır.

 Ayrıca 2 yaşına kadar “0 (sıfır) ekran” kuralını unutmayalım. 2 yaşından sonra çocuğumuzu yavaş yavaş ekran ile tanıştırabiliriz. Okul öncesi döneminde ki çocuğun ekrana maruz kaldığı süre 30 dakikayı geçmemeli.

 Çocuklarımızda ekran sürecini verimli bir şekilde tamamlamak için yapılması gereken küçük ipuçları da vardır. Örneğin çizgi film izleme saatinde olan bir çocuğun yanına sevdiği oyuncakları koyarak dikkatini farklı yönlere de çekip ekrana odaklanma süresini v ekrandan aldığı uyaranları azaltabiliriz.

  Ekran bağımlılığı çocuklarımızın en çok bilişsel, sosyal-duygusal ve dil gelişimlerini olumsuz etkiler. Bizler bu durumu ortadan kaldırabiliriz.

 Bilinçli ebeveynler olarak çocuklarımızın gelişimi bizlerin elinde. Ebeveynler olarak bizlere düşen görev, çocukların ekranla olan temas süresine dikkat edip sınırlı bir şekilde ekran teması sağlamaktır.

Yazar Hakkında

B.Açıkgöz

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
İki İmparatorluğun Çağdaşlığa Giden Yolda Birbiriyle Gizli Rekabeti Önceki içerik İki İmparatorluğun Çağdaşlığa Giden Yolda Birbiriyle Olan Gizli Rekabeti
SosyalMalignite Sonraki içerik SOSYAL MALİGNİTE

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Çocuklarda Ekran Bağımlılığı” için yorumlar

  1. Büyük teknoloji devleri evlerinde dahi çocuklara ekranı kısıtlarken, bizler toplum olarak bilinçlenmeli ve ekran-çocuk ilişkisinde dikkatli davranmalıyız. Teşekkürler ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Hesaplarımız