Ne Godiva Var Ne De Kör Olacak Tom

Ne Godiva Var Ne De Kör Olacak Tom
Okuma Süresi:1 Dakika, 35 Saniye

“…bense
anlamış değilim böyle maceralardan
ne Godiva geçer yoldan, ne bir kimse kör olur
yalnız
coşkunluğu karşısında içlendiğim şadırvan
nüfus cüzdanımda tuhaf
ekmek damgası durur.”

Şair İsmet Özel, Amentü isimli meşhur şiirinin yukarıda geçen bölümünde “Ne Godiva geçer yoldan, ne bir kimse kör olur” diyerek 13.yüzyılda Mercia Krallığı’nda yaşandığı söylenen bir olaya gönderme yapmıştır.

Mercia Anglosakson Heptarchy’nin bir krallığıydı. Eski İngilizce’nin Mierce veya Myrce kelimenin Latinceleştirilmiş halidir. Anlamı ise “sınır insanları”dır. Bugün İngiliz Midlands olarak bilinen bölgenin Trent nehir vadisinde bulunan Tamworth krallığının başşehiriydi.

13.yüzyıldan kalma efsaneye göre, Mercia Kontesi olan Lady Godiva’nın eşi Kont Leofric, halktan aldığı vergileri ağırlaştırdı. Kocasının ağırlaştırdığı vergiler sebebi ile halkın giderek yoksullaşmasına kayıtsız kalamayan Lady Godiva, ondan vergileri düşürmesini ister. Kont Leofric buna şiddetle karşı çıkar. Godiva’nın ısrarı devam edince de, sokakta çırılçıplak dolaşması karşılığında vergileri düşüreceğini söyler. Lady Godiva’nın muhafazakar olması ve toplumun da dini bakımdan katı bir yapıya sahip olmasının da etkisiyle Leofric, eşinin bu teklifi kabul edebileceğine ihtimal vermez. O dönemde hıristiyanlıkta çıplak gezmenin büyük günah olduğu, erkeklerin ise çıplak kadına bakınca cehenneme gideceğine dair yaygın bir görüş vardı.
Lady Godiva kocasının teklifini kabul etti. Kocası bu duruma çok şaşırsa da Godiva atın üstünde, uzun saçlarını açarak bütün şehri dolaştı. Bu esnada halk, Lady Godiva’nın kutsal amacına saygı duydukları için evlerine girip kapıları, pencereleri kapattı. Gizlice Lady Godiva’ya bakan tek kişi olan Tom ise kör oldu ve böylece İngiliz edebiyatında yer bulan ‘Peeping Tom’ (Röntgenci Tom) tabiri doğmuş oldu.

Şair, yaşanan onca toplumsal sıkıntıyı çözmek için kimsenin “Godiva” gibi fedakarlık yapmadığını ve etrafta olan bitene kayıtsız kalmayacak yani “kör” olmayı göze alacak kimsenin olmadığını söyleyerek çaresizlik içinde kıvrandığımızı belirtmiştir.

Toplumumuzun bir çok kesiminin, değer yargılarımızdan uzak birer materyalist yığıntılar halini almasına isyan edecek; bütün yanlışlıklara karşı dimdik durup, atı üstünde sokaklarımızı gezebilecek bir Godiva’yı bekliyorum. O, atı üzerinde asilce dolaşırken ben Peeping Tom olmak için balkonumda göz yaşı dökeceğim.

Yazar Hakkında

Selçuk Varlı

Happy
Happy
50 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
50 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Önceki içerik FELAKET
Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp Sonraki içerik Yusuf Akçura’nın Gözünden Ziya Gökalp

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Hesaplarımız